Kultura

 

Lesní divadlo Sloup v Čechách

Stejně jako výše uvedené muzeum v roce 1919 ve Světlé, ve Sloupu založila v roce 1920 skupinka nadšenců i divadelní spolek.

Původně začali hrát v sále místního hotelu, ale posléze vznikla myšlenka na vlastní divadlení scénu a Lesní divadlo bylo na světě.

Tady jsou bližší informace o programu, historii atd.https://www.obecsloupvcechach.cz/turisticke-zajimavosti/lesni-divadlo/. Ale osobně, je to zážitek, ať už se jedná o představení hrané nebo koncert. Měla jsem příležitost několikrát a poaždé jsem odcházela spokojená. Je to přece jen jiné, před sebou sklaní stěnu,kde se odehrává příběh a za zády lesní příšeří, potom přítmí a nakonec.... tmu. Jde z toh i maličko mráz po zádech, ale hezky. Jako by ožívaly příběhy z dob bludiček, hejkalů, lesních skřítků.

 

Městské muzeum v Mimoni 

Muzeum bylo vytvořeno v rámci česko-polského projektu „Rozvoj cestovního ruchu v pohraničí. Turistické využití Złotoryje a Mimoně.“ V nově zrekonstruované historické budově původního špitálu bude pro návštěvníky postupně připravována stálá expozice zaměřená na historii a přírodu Mimoně a jejího okolí. Historická část zahrne období pravěku a středověku a období od roku 1516 do roku 1948. Přírodovědná expozice pak bude rozdělena na faunu obratlovců a bezobratlých a botanickou část, kterou bude bylinná zahrada v okolí muzea. Venkovní prostor doplní opravená socha sv. Jana Nepomuckého, která stávala na Písečném mostě.

https://www.muzeummimon.cz/

 

Podještědské muzeum Karoliny Světlé

V roce 1919 založila v Českém Dubu skupina nadšenců v čele s mladým učitelem Václavem Havlem Podještědské muzeum Karolíny Světlé. Během následujících čtyřiceti let vybudoval V. Havel obsáhlé sbírky národopisné a historické. Pro muzeum získal mimo jiné rozsáhlou literární pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé.

Od roku 1945 sídlí Podještědské muzeum v tzv. Blaschkeho vile. Tento novorenesanční objekt nechal v roce 1881 pro svou dceru a jejího manžela Konráda Blaschke postavit významný severočeský textilní podnikatel Franz Schmitt.

Od 22. ledna roku 1993 muzeum spravuje nově objevenou budovu románsko-gotického kláštera řádu johanitů. V roce 2001 byla zpřístupněna veřejnosti románská kaple sv. Jana Křtitele.

Mrkněte se na stránky:

https://www.muzeumceskydub.cz/expozice.htm

Je dobré si předem zjistit, kdy je otevřeno, ale je fakt, že průvodci jsou milí, nadšenci a rozhodně znají i různé pikantnosti mimo stránky učebnic. Navštívili jsme loni s pubertálním synem a byl překvapen, expozice i výklad ho zaujaly a rád se sem s námi vypraví znovu.

 

Vlastivědné muzeum v České Lípě

má dlouho historii. Nachází se v prostorách bývalého kláštera augustiniánů, jehož součástí je i veřejnosti přístupná klášterní zahrada. Základy muzejnictví zde spadají až do roku 1878. Bližší, sáhodlouhé informace, doporučuji shlédnout na https://www.muzeumcl.cz/index.php. Dozvíte se bohaté informace o histirii muzea, jeho expozicích a různých akcí vč. vánočních trhů a koncertů přímo v budově nebo i dalších pobočkách muzea. Muzeum jsem navštívila dvakrát a vřele doporučuji, kromě stále expozice, velice zajímavé, můžete vidět i mnoho různých tématických expozic, viz program. Vstupné je mírné.