Zajímavosti z okolí apartmánu Letní byt -  ubytování v Mimoni

v této složce jsem pro Vás připravila informace o zajímavých místech Mimoně a okolí. Všechna jsem časem osobně navštívila, prověřila, dýchala vzduch v jejich prostorách, poslouchala výkladům průvodců i jen tak seděla na skále a vnímala atmosféru uběhlých staletí.

Mrkněte se do podsložek, snad tam bude vše, co potřebujete vědět. Případné připomínky, žádosti a prosby můžete uplatnit a napsat na náš email_ josefkazhajovny@centrum.cz

 

Něco málo o nedaleké Stráži pod Ralskem:

Stráž pod Ralskem je městečko, vzniklé z původního podhradí. Jméno převzalo od svého mateřského hradu z druhé poloviny 13. století,  dříve nazývaného Wartenberk. Hrad dal jméno i mocnému panskému rodu, jehož pánové se psali s přídomkem „z Wartenberka“. Jedním z dokladů potvrzujících existenci starobylého sídliště Stráže je listina krále Václava II. z 28. srpna 1283.

V 16. století byli Wartenberkové vystřídáni Hyršpergáry a hrad přestavěn na zámek. Stráž pod Ralskem má velice pěkné okolí vyzývající k výletům. Turistické i cykloturistické stezky jsou velmi dobře značené a navazují na podobné v sousedním Německu a Polsku, neboť je zde propojení s příhraničními oblastmi Euroregionu Nisa. Okolní lesy jsou přímo rájem pro houbaře a sběrače lesních plodů.

 
Tajga v Máchově kraji
Kdo chce zažít na vlastní kůži atmosféru severské tajgy, už nemusí cestovat daleko na Sibiř nebo Aljašku. Tajga je k mání i v Česku a dokonce v nižších polohách. Máchův kraj, oblast mezi Doksy, Českou Lípou, Stráží pod Ralskem a Bakovem nad Jizerou, je podle vědců ostrovem tajgy ve světovém měřítku nejvíce vysunutým k jihozápadu.

V krajině mezi Doksy, Českou Lípou, Stráží pod Ralskem a Bakovem se totiž během předchozích jedenácti tisíc let zastavil čas. "Na Dokesku se během holocénu (období od konce poslední doby ledové - pozn. red.) 'nic zvláštního nestalo'. Ve střední Evropě je to docela mimořádné," upřesnil Jiří Sádlo.

Většina české krajiny se totiž mění vlivem kolonizačních vln a klimatu. "Oblast borů, skal a rašelin trvá v původní podobě, jakou získala už v časném holocénu. Stejným písčitým borovým lesem stoupá k Bezdězu mezolitický lovec, Mácha i dnešní výletník," dodal vědec.

Dokesko představuje muzeum lesů z doby raného holocénu, které jsou zároveň obdobou nynějších severských lesů pevninské Evropy. "Je reliktem na krajinné úrovni, který se právě v této oblasti zachoval díky živinově chudým písčitým nebo rašelinným podkladům téměř bez hlinité složky," upřesnil Sádlo.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/vedci-se-podivali-nove-na-machuv-kraj-a-prekvapive-nasli-tajgu-pum-/domaci.aspx?c=A100701_141011_domaci_jba