Informace o nás

 

„Pohoda, úžasný klid, útulná hřejivá atmosféra, moje mládí, vzpomínka na svou babičku…“. To jsou jen některé z komentářů návštěvníků, kteří jako první navštívili nové muzeum, zvané Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček, při jeho slavnostním otevření během druhého Odpoledne s Kozou v neděli 13. června. Muzeum se nachází v 1. patře soukromého domu na Sokolské 177 v Mimoni ve čtvrti u nádraží. Stojí za ním mimoňská podnikatelka a Žena regionu 2019 Libereckého kraje Kamila Dvořáková (Koza z Mimoně).

Vedle Městského muzea v bývalém Špitálu u Božího hrobu a Retro muzea Lenky Špačkové v areálu bývalých kasáren je toto již třetí muzeum v Mimoni. Svým zaměřením se vzájemně vhodně doplňují. Městské muzeum se věnuje městu a okolí, Retro muzeum Lenky Špačkové je zaměřené zejména na historické kočárky a hračky a nové muzeum, jak už jeho název napovídá, ukazuje, jak žily naše babičky a prababičky. Co je obklopovalo, co používaly, co poslouchaly, četly. K vidění jsou např. přílohy módních časopisů Ručí práce z let 1898-1902, Žena a móda z roku 1958, šaty, šperky, kuchyňské náčiní, přístroje, dobová „spotřební elektronika“, knihy( např. Babička Boženy Němcové z roku 1936, nábytek a další předměty vyskytující se běžně v domácnosti.

Prvotním impulsem ke vzniku muzea byl podle Kamily Dvořákové sám dům, ve kterém je expozice umístěna. Pochází z dvacátých let 20. století. Do současnosti vystřídal několik majitelů, ale v části, kde je dnes umístěno muzeum zůstalo zachováno nejvíce původních prvků (zárubně, dveře, kování, dřevěné podlahy), které po náročné renovaci dnes sami fungují, jako exponáty. Na půdě se také našlo mnoho dokumentů, písemností a fotografií po prvních poválečných majitelích, takže k myšlence na představení běžného života předešlých generací byl jen krůček. Nicméně „Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček v Mimoni“ není jen suchá výstavka shromážděných předmětů. Je to především unikátní prostor se specifickou útulnou atmosférou minulých časů. Můžete přijít na běžnou prohlídku, podívat se, osahat si známé i neznámé předměty, ale také si můžete domluvit „pobyt v dobách minulých“. Můžete si domluvit indiiduální návštěvu, posadit se do křesla, poslouchat hudbu, listovat knihami a časopisy nebo jen tak relaxovat v  atmosféře klidu minulých časů. Je možné si udělat čaj, kávu, přijít s přáteli, poklábosit, na několik hodin si odpočinout od dětí . Záleží jen na vaší fantazii a dohodě s majitelkou.

Muzeum životního stylu našich babiček, důvěrně zvané Babimuzeum, v Mimoni má pravidelně otevřeno každé pondělí (kromě svátků) od 13 do 16 hodin a při každém Odpoledni s Kozou (nejbližší bude v neděli 29.8. Návštěvu v jiném termínu nebo poskytnutí prostor na vaši akci je nutné konzultovat, nejlépe telefonicky, s Kamilou Dvořákovou (605 190 315).

Přijďte se na chvíli přenést do jiných časů!

Kamila Dvořáková

Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček

Sokolská 177/III 
471 24 Mimoň 
Tel.: +420 605 190 315 

Email: vobchudek@centrum.cz

Web: www.kozazmimone.cz

https://www.facebook.com/vobkozazmimone/