Treking > Skalní města > Hradčanské stěny

15.08.2013 12:59

Hradčanské stěny

česká skalní města (7)

5.8.2013 | Zbyněk Jiroušek

Hradčanské stěny (skály) tvoří rozeklaná pískovcová plošina, z níž vystupují bizarní skalní útvary a zahlubují se rokle. Oblast má i řadu kontrastů. Najdeme zde několik úzkých a divokých roklí s bukovým lesem, v podstatě celá oblast je zarostlá lesem všeho druhu, který většinu zajímavých skalní útvarů skrývá na pohled z dálky. Jsou tu hodně také smrky, sem tam břízy.

Každý zná přelidněný Macháč a řekne-li se Ralsko, vybaví se každému bývalý nepřístupný vojenský prostor. Přes blízkost Máchova jezera jde ale o úplně jiné kafe - zatím - kde je jen několik značených stezek a v dalších roklích nebo na plážích blízkých rybníků naopak můžete i v sezóně odpočívat naprosto sami.

ako železniční stanici lze použít Mimoň na trati Liberec - Č. Lípa nebo Staré Splavy na trati Nymburk - Č. Lípa. Autem lze zajet až do Hradčan a u azbukou blednoucích nápisů bývalého vojenského letiště a zavzpomínat na tehdejší přátelství na věčné časy a jejich khaki představitele s kalašnikovy, které spláchl proud dějin za vydatné pomoci rokera z Pražského výběru (jeho novodobé excesy ponechme stranou, za tento Čin na počátku 90. let nechť mu patří nehynoucí sláva).

Hned první, zeleně značená naučná stezka nás zavede do Hradčanských stěn s bizarními skalními útvary. Stezka je okružní, vrací se do Hradčan. Poněkud delší okruh je červeně značená naučná stezka (z počátku spojená s modrou turistickou), která nás provede Kraví roklí, Měděným dolem, Popelovým hřebenem kolem rybníků Držník a Hradčanského zpět.

V teplém létě jistě potěší možnost se osvěžit jinde než na přeplněném Macháči. Ta zmíněná modrá pokračuje z rozcestí Popelový hřeben Velkou kraví roklí právě k jezeru do Starých Splavů. Co je důležité, že z této modré můžeme na konci Měděného dolu zamířit do Uhelné rokle, kterou vede lesní cesta (neznačeno) a z této jakoby centrální rokle - té neznačené, divočejší části skal pak rozvinout svoje outdoorové objevitelské pudy a několik dní zkoumat přilehlé liduprázdné rokliny, namátkou Valdštejnskou, Vápennou, Hraniční důl a další.

Jako vodák se musím z povinnosti zmínit o Průrvě Ploučnice, které se také říká Pekelný jícen nebo Čertova díra. Nachází se sice trochu mimo popisovanou oblast, respektive více na sever mezi Novinami a Stráží pod Ralskem, ale o co jde? Jedná se o dva pískovcové tunely, první asi 13 m a druhý 40 m dlouhý, ručně prokopané. Jde se o nezdařený pokus o stavbu vodní nádrže pro pohon železného hamru nejspíš ze 16. století. Zpestření při splouvání řeky a také národní kulturní památka.

A zvolna, ale velmi zvolna se blíží závěr putování, který nás zavádí do Ústeckého kraje, úplně na sever k hranici s Německem a milovníka pískovcové divočiny přivádí do stavu opiového šílenství. Když mám někomu tuto oblast krátce popsat, vždy lituji absenci absolutního superlativu v češtině, jako ho mají románské jazyky, prostě bellissimo.