Eugen Popov: „Svět akvarelem“ výstava obrazů v Měst.muzeu Mimoň

03.04.2012 11:31

Eugen Popov: „Svět akvarelem“

Přijměte pozvání na výstavu obrázků malíře, architekta a zpěváka Eugena Popova, která proběhne od 21. 4. do 20. 5. 2012. Barevné obrázky kreslené převážně akvarelem vás zavedou do mnohých koutů světa a nezapřou v autorovi architekta. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 21. 4. 2012 od 15,00 hod. v Galerii J. A. Pacáka. Výstavu zahájí historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Ladislav Smejkal.

Eugen Popov 

Eugen Popov se narodil v Novgorodu Volyňském v roce 1938 v rodině učitelky. Jeho otec byl námořníkem a zahynul 3. července 1942 při obraně Sevastopolu. Část dětství prožil v dětském domově ve Fedosijsku v Krasnodarském kraji na Sibiři se svou matkou, která zde dělala vychovatelku. Vystudoval architekturu na stavební akademii v Kyjevě v letech 1954 – 1959. V šedesátých letech pracoval jako architekt v Krasnojarsku. Pobyt na Sibiři přinesl i první výsledky výtvarné práce. Od roku 1963 se účastnil výstav na Sibiři a v Moskvě. Mladý výtvarník se na Sibiři ocitl mezi schopnými umělci, kteří tam nežili z trestu, ale pro pocit svobody, které se jim nedostávalo v centrech sovětské moci. Teprve s věkem a zkušenostmi chodili dobývat Moskvu a jiná střediska kulturního života.

Eugen Popov žil v blízkosti Mirona Ivanoviče Meržanova, tvůrce sanatorií na Soči a pozdějšího hlavního architekta Kremlu. Dalším blízkým spolupracovníkem byl Georgij Bersegovič Kočar, pozdější hlavní architekt Jerevanu. Mezi postavami jeho uměleckého mládí byl V. Orechov, v nedávných letech poradce prezidenta Jelcina pro udílení státních uměleckých cen.

V roce 1965 se stal členem komory architektů. Pracoval v oblasti projektování měst. Zajímal se také o jemnější záležitosti, jakými bylo řešení návrhů pomníků. Příkladem byl památník na Diksonově ostrově k uctění Nikofora Begičeva, polárníka, přítele Amundsenova. Bezprostředně návrhem a vlastní prací se podílel na vzniku soch a náhrobků spisovatelů Sergeje Čenského a Alexandra Grina. Navrhl náhrobek lékaře Dimitrije Uljanova, málo známého bratra V. I. Lenina, který stál stranou komunistické politiky. Během dobrovolné účasti na geologických expedicích na Sibiři měl možnost pořídit zajímavé kresby z málo člověkem dotčené krajiny.

Projektoval stavby hotelů na Krymu, v Simferopolu a Kerči se zvláštním zřetelem k řešení interiérů a zahrad. V roce 1970 byl jeho projekt „Dětský dvorec“ navržen na cenu Tarase Ševčenka. Válečný památník „Dubki“ byl otištěn ve Velké sovětské encyklopedii.

Od roku 1977 žil v Oděse a byl předsedou umělecké rady města. V tomto městě rozvinul také své pěvecké schopnosti a vedl tu komorní operu. Rád interpretuje klasické italské hudební skladatele, Mozarta, Dvořáka a ruské balady.

Jeho grafika a akvarely jsou zastoupeny v uměleckých sbírkách v Rusku, Kanadě, Německu, Francii, v Číně a ve Švýcarsku. V cizině vystavoval a také tam pořídil četné seriály uměleckých děl (např. Paříž a Benátky). Nyní žije v Čechách, kam přišel v roce 1994 za svou dcerou, malířkou skla, která se provdala za Čecha z Nového Boru. V současné době pracuje jako architekt v Novém Boru a Liberci. Jeho skica řešení nového divadla v České Lípě vzbudila zasloužený zájem. Stal se také členem operního sboru divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Autor: Proboštová Lenka